Tizenegyedikahivatalosoldal

Tizenegyedikahivatalosoldal

Töri fogalmak

2010. október 23. - ToySmith

No hát itt a vége, ez se kevés de magtanulható. :)

 

Nehézeke: a mezőgazdasági forradalom egyik találmány. Egy aszimmetrikus ekevasból, előtte egy csoroszlyából, kormányzódeszkából, és kerékből áll.  Nagyon nehéz, de a kötött talajt is fellazítja

 

Háromnyomásos gazdálkodás: egy ősz, egy tavaszi szántóból áll és egy ugarból. A 9-10 században terjedt el, és ez által több termést tudtak elérni.

 

Hospes: ~telepes. A mezőgazdasági forradalom utáni túlnépesedés következtében, az emberek főleg keletre kezdtek el vándorolni. Itt letelepedtek és kedvezményeket kaptak, mivel a még műveletlen területeket művelték. M.o-ra is érkeztek. Javult a parasztok helyzete is.

 

Jobbágy: Az érett feudalizmus, jogilag egységes, azonban gazdaságilag differenciált paraszti rétege, amely földjét örökjogon bírja, terménnyel és/vagy pénzzel adózik, szabadon költözik, a földesúr joghatósága alatt áll.

 

Céh:  Az egy szakmában dolgozó kézművesek érdekvédelmi szervezete.

 

Privilégium: kiváltság, mely lehet jogi vagy gazdasági.

 

Mansus: jobbágytelek latin neve a középkori Európában.

 

Zsellér:  nem rendelkezett saját kezelésben lévő földdel, ezért pénzbeli és terménybeli fizetésért végzett munkát a gazdaságokban.

 

Kommuna:  középkori városi önkormányzat

 

Hermandad:  így nevezték a középkorban több kasztíliai városnak a szövetségét a nemesség ellen. (?)

 

Patrícius:  a távolsági kereskedelemmel vagy valamilyen elit szakmával (pl: arany műves) foglalkozó polgárok, akik akár tisztségviselők is lehetnek

 

Plebejus: általában szegény emberek, akiknek nincs polgárjoguk, azonban ők voltak többségben

 

Guilde:  a kereskedők érdekvédelmi szervezete

 

Levantei kerekdelem:  a Karaván útón keletről érkező, majd a földközi tengeren továbbszállított áruk, melyek főleg Észak Itáliába, Genova vagy Velencébe mentek. Főleg luxuscikkek érkeztek, aranyért cserébe.

 

Kogge: Hanza kereskedelmi hajótípus volt, amit hadicélokra is alkalmaztak

 

Hanza: 1160-ben alapított kereskedő szövetség, melybe az Észak európai városok tartoztak. Az áru az Északi tengeren keletről érkezett (Oroszország) és tömegárúkat szállítottak: gabona fa prém. Alapító tagjai Lübeck és Hamburg.

Banca: ??? Bank???

 

Invesztitúra: A középkorban a hűbéreseket, legyenek egyháziak vagy világiak beiktaták a hűbérbirtokbába. Ez után gyakorolhatták a jogaikat. Püspököket a Pápa nevezte ki, és ezzel birtok is járt, azonban a császár is jogot formált a birtokba való beikatásra, és az ezzel járó hűségesküre. Ez a jogvita volt az alapja az invesztitúraharcnak, amely a főpapi kinevezés jogáról ill. az ahhoz tartozó birtok felett gyakorolt jogokról szólt.

 

Szimónia: a papi tisztségek pénzért való megvásárlása

 

Cölibátus: papi nőtlenség

 

Wormsi konkordátum: 1122-ben írta alá 5. Henrik és 2. Callixtus pápa, melyben megosztották a világi és egyházi beiktatást. Így a kiráky jogarral, a püspük pedig pásztorbottal és gyűrűvel iktatott be.

 

Eretnek:  valamely vallás alapvető hittételeivel való szándékos és lényeges szembehelyezkedés. A 12 században ezek a kereszténység hitére alapszanak és szembe szállnak az egyházi intézményekkel.

 

Albigensek (katharok): Eretnek mozgalom mely Dél-Franciaországban terjedt el. A világot a jó és a rossz harcának tekinti. Szigorú elvei vannak

 

Patarénusok: Eretnek mozgalom Észak Itáliában, melyre hatással volt a bogumilok mozgalma. Mivel adót nem fizettek ezért a városok elszegényedtek, pl: Milánó.

 

Valdensek: Valdo Péter az alapítója aki szétosztotta a vagyonát. Lion környékén terjedt el.

 

Bogumilok: eretnek mozgalom mely a Balkánon terjedt el. Lényege a szembe fordulás volt (?).  Hatással volt a patarénusokra.

 

Inkvizíció: egyházi bíróság, mely az eretnekeket idézte meg.

 

Hét szabad művészet: septem artes liberales, a középkori egyetemek bevezető képzésének, a bölcsészeti fakultásnak tananyaga.

 

Universitas: 12 századi egyetem, a hallgatók oktatók közössége. Önkormányzattal rendelkezik (kiváltságlevél).

 

Skolasztika: az egyetemeken kialakult gondolkodásmód filozófiai kifejezése. Feladat a hit és az értelem összehangolása (ellentmondás esetén a hit áll előbb). Leghíresebb képviselői: Pierre Abelard (12 sz.) és Aquinói Szent Tamás (1225-1274).

 

Gótika: Franciaországban elterjedt Stílus a 12 században. Csúcs íves nyílásokat, bordás keresztboltozatot és támíveket, pilléreket tartalmazott.

 

Magna Charta Libertate: 1215-ben kiadott Nagy Szabadság Levél, mely bíztosította, hogy bírói ítélet nélkül nem foghatnak el senkit, az egységes mértékrendszer, a kereskedők szabadságát, valamint az ellenállási záradékot, mely 25 báróból állt. Földnélküli János idején adták ki, hogy elvesztett Fracia országi birtokok miatt megingott királyi hatalmat helyreállítsa.

 

Rend: az érett feudalizmus azonos jogú és kiváltságú társadalmi téregei.

 

Rendi Monarchia:  az uralkodó zsoldosokra, hivatalnokokra, és a városok adóira támaszkodva, a rendek korlátozott beleszólása mellett uralkodik.

 

Rendi országgyűlés:  rendek gyűlése, mely lehet 1 vagy 2 kamarás. Angliában kétkamarás: lordok háza és közösségek, alsó ház. Franciaországban egykamarás, a rendek külön üléseznek.

 

Arany Horda:  mongol állam mely Délnyugat-Oroszország, Ukrajna és Kazahsztán területén jött létre Batu kán vezetésével.

 

Lovagrendek:  lovagok közössége, mely szerzetesi és lovagi esküt is tesz, szerzetesi életet él. Feladatai: a szent helyek védelme, betegek sebesültek ápolása, és a harc.

 

Latin Császárság:  Bizánc területén, 1204-ben hozták létre a keresztes lovagok, melyeket Velence ingyen szállított át, cserébe a harcért. 1262-ig állt, fönt amikor a Nikeai császárság Genovával visszafoglalta.

 

Vlachok: A Balkán hegyi legelőn élő romanizált parasztok.

süti beállítások módosítása